位置:AT24C256-10CC-1.8 > AT24C256-10CC-1.8详情
AT24C256-10CC-1.8中文资料
厂家型号
AT24C256-10CC-1.8
文件大小
225.74Kbytes
页面数量
15
功能描述
2-Wire Serial EEPROMs
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
ATMEL
AT24C256-10CC-1.8数据手册规格书PDF详情
Description
The AT24C128/256 provides 131,072/262,144 bits of serial electrically erasable and programmable read only memory (EEPROM) organized as 16,384/32,768 words of 8 bits each. The device’s cascadable feature allows up to 4 devices to share a common Two-wire bus. The device is optimized for use in many industrial and commercial applications where low power and low voltage operation are essential. The devices are available in space-saving 8-lead JEDEC PDIP, 8-lead JEDEC SOIC, 8-lead EIAJ SOIC, 8-lead MAP (24C128), 8-lead TSSOP, 8-lead SOIC Array Package and 8-ball dBGA2 packages. In addition, the entire family is available in 2.7V (2.7V to 5.5V) and 1.8V (1.8V to 3.6V) versions.
Features
• Low-voltage and Standard-voltage Operation
– 2.7 (VCC = 2.7V to 5.5V)
– 1.8 (VCC = 1.8V to 3.6V)
• Internally Organized 16,384 x 8 and 32,768 x 8
• Two-wire Serial Interface
• Schmitt Trigger, Filtered Inputs for Noise Suppression
• Bidirectional Data Transfer Protocol
• 1 MHz (5V), 400 kHz (2.7V, 2.5V) and 100 kHz (1.8V) Compatibility
• Write Protect Pin for Hardware and Software Data Protection
• 64-byte Page Write Mode (Partial Page Writes Allowed)
• Self-timed Write Cycle (5 ms Max)
• High Reliability
– Endurance: One Million Write Cycles
– Data Retention: 40 Years
• Extended Temperature and Lead-free/Halogen-free Devices Available
• 8-lead JEDEC PDIP, 8-lead JEDEC and EIAJ SOIC, 8-lead MAP, 8-lead TSSOP,
8-lead SAP and 8-ball dBGA2 Packages
• Die Sales: Wafer Form, Waffle Pack, and Bumped Wafers
更新时间:2026-5-13 16:10:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
ATMEL
22+
原厂原封
8200
全新原装现货!自家库存!
25+
QFN
一级代理商进口原装现货、价格合理
DIP
专注军工、汽车、医疗、工业等方案配套一站式服务
26+
DIP
一级总代理商原厂原装大批量现货 一站式服务
25+
QFN-8
百分百原装正品 真实公司现货库存 本公司只做原装 可
QFN
只做原装,假一罚十,公司可开17%增值税发票!