位置:AP1084K15L > AP1084K15L详情
AP1084K15L中文资料
厂家型号
AP1084K15L
文件大小
197.16Kbytes
页面数量
10
功能描述
5A Low Dropout Positive Adjustable or Fixed-Mode Regulator
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二
生产厂商
ANACHIP
AP1084K15L数据手册规格书PDF详情
General Description
AP1084 is a low dropout positive adjustable or fixedmode regulator with minimum of 5.0A output current capability. The product is specifically designed to provide well-regulated supply for low voltage IC applications such as high-speed bus termination and low current 3.3V logic supply. AP1084 is also well suited for other applications such as VGA cards. AP1084 is guaranteed to have lower than 1.4V dropout at full load current making it ideal to provide well-regulated outputs of 1.25 to 3.3V with 4.7 to 12V input supply.
Features
• 1.4V maximum dropout at full load current
• Built-in thermal shutdown
• Output current limiting
• Adjustable output voltage or fixed 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, 5.0V
• Fast transient response
• Good noise rejection
• Package: TO252, TO263, TO220, PDIP-8
AP1084K15L产品属性
  • 型号
    AP1084K15L
  • 功能描述