位置:ADUM3402BRWZ > ADUM3402BRWZ详情
ADUM3402BRWZ中文资料
厂家型号
ADUM3402BRWZ
文件大小
519.88Kbytes
页面数量
24
功能描述
Quad-Channel, Digital Isolators, Enhanced System-Level ESD Reliability
IC DIGITAL ISOLATOR 4CH 16-SOIC
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
AD
ADUM3402BRWZ数据手册规格书PDF详情
GENERAL DESCRIPTION
FEATURES
Enhanced system-level ESD performance per IEC 61000-4-x
Low power operation
5 V operation
1.4 mA per channel maximum at 0 Mbps to 2 Mbps
4.3 mA per channel maximum at 10 Mbps
34 mA per channel maximum at 90 Mbps
3.3 V operation
0.9 mA per channel maximum at 0 Mbps to 2 Mbps
2.4 mA per channel maximum at 10 Mbps
20 mA per channel maximum at 90 Mbps
Bidirectional communication
3.3 V/5 V level translation
High temperature operation: 105°C
High data rate: dc to 90 Mbps (NRZ)
Precise timing characteristics
2 ns maximum pulse width distortion
2 ns maximum channel-to-channel matching
High common-mode transient immunity: >25 kV/μs
Output enable function
16-lead SOIC wide body, RoHS-compliant package
Safety and regulatory approvals
UL recognition: 2500 V rms for 1 minute per UL 1577
CSA Component Acceptance Notice 5A
VDE Certificate of Conformity
DIN V VDE V 0884-10 (VDE V 0884-10): 2006-12
VIORM = 560 V peak
APPLICATIONS
General-purpose multichannel isolation
SPI/data converter isolation
RS-232/RS-422/RS-485 transceivers
Industrial field bus isolation
ADUM3402BRWZ产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    ADUM3402BRWZ
  • 功能描述
  • RoHS
  • 类别
    隔离器 >> 数字隔离器
  • 系列
    iCoupler®
  • 标准包装
    66
  • 系列
    iCoupler® 输入 - 1 侧/2
  • 2/2
  • 通道数
    4
  • 电源电压
    3.3V,5V 电压 -
  • 隔离
    2500Vrms
  • 数据速率
    25Mbps
  • 传输延迟
    60ns
  • 输出类型
    逻辑
  • 封装/外壳
    20-SSOP(0.209,5.30mm 宽)
  • 供应商设备封装
    20-SSOP
  • 包装
    管件
  • 工作温度
    -40°C ~ 105°C
更新时间:2026-5-13 16:12:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
ADI(亚德诺)
25+
标准封装
13843
正规渠道,大量现货,只等你来。
ADI
26+
SOP16
只有原装,可配单
25+
SOIC-16_300mil
强势库存!绝对原装公司现货!
N/A
柒号只做原装 现货价秒杀全网
SOIC-16_300mil
电子元器件采购降本 30%!公司原厂直采,砍掉中间差价
23+
N/A
一级代理,专注军工、汽车、医疗、工业、新能源、电力
原装正品现货,原厂订货,可支持含税原型号开票。
AD
SOP16
只做原装,假一罚十,公司可开17%增值税发票!