位置:AD9601-250EBZ > AD9601-250EBZ详情
AD9601-250EBZ中文资料
厂家型号
AD9601-250EBZ
文件大小
1135.67Kbytes
页面数量
32
功能描述
10-Bit, 200 MSPS/250 MSPS 1.8 V Analog-to-Digital Converter
数据转换 IC 开发工具 10-Bit 250 Msps LowPwr CMOS ADC
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
AD
AD9601-250EBZ数据手册规格书PDF详情
GENERAL DESCRIPTION
FEATURES
SNR = 59.4 dBFS @ fIN up to 70 MHz @ 250 MSPS
ENOB of 9.7 @ fIN up to 70 MHz @ 250 MSPS (−1.0 dBFS)
SFDR = 81 dBc @ fIN up to 70 MHz @ 250 MSPS (−1.0 dBFS)
Excellent linearity
DNL = 0.2 LSB typical
INL = 0.2 LSB typical
CMOS outputs
Single data port at up to 250 MHz
Demultiplexed dual port at up to 2 × 125 MHz
700 MHz full power analog bandwidth
On-chip reference, no external decoupling required
Integrated input buffer and track-and-hold
Low power dissipation
274 mW @ 200 MSPS
322 mW @ 250 MSPS
Programmable input voltage range
1.0 V to 1.5 V, 1.25 V nominal
1.8 V analog and digital supply operation
Selectable output data format (offset binary, twos
complement, Gray code)
Clock duty cycle stabilizer
Integrated data capture clock
APPLICATIONS
Wireless and wired broadband communications
Cable reverse path
Communications test equipment
Radar and satellite subsystems
Power amplifier linearization
AD9601-250EBZ产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    AD9601-250EBZ
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    Texas Instruments
  • 产品
    Demonstration Kits
  • 类型
    ADC
  • 工具用于评估
    ADS130E08
  • 接口类型
    SPI
  • 工作电源电压
    - 6 V to + 6 V