位置:首页 > IC中文资料 > 2SB1018A
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
2SB1018A
TRANSISTOR (HIGH CURRENT SWITCHING, POWER AMPLIFIER APPLICATIONS)
High Current Switching Applications Power Amplifier Applications • High collector current: IC = −7 A • Low collector saturation voltage: VCE (sat) = −0.5 V (max) (IC = −4 A) • Complementary to 2SD1411A
TOSHIBA
东芝
2SB1018A
isc Silicon PNP Power Transistor
ISC
无锡固电
2SB1018A
Silicon PNP Power Transistors
SAVANTIC
2SB1018A
Silicon PNP Power Transistor
NJSEMINew Jersey Semi-Conductor Products, Inc.
新泽西半导体新泽西半导体公司
2SB1018A
Silicon PNP Power Transistors
文件:267.21 Kbytes Page:4 Pages
SAVANTIC
2SB1018A
High-Current Switching Applications Power Amplifier Applications
文件:143.03 Kbytes Page:5 Pages
TOSHIBA
东芝
2SB1018A
Trans GP BJT NPN 80V 7A 3-Pin(3+Tab) TO-220NIS
2SB1018A
Silicon NPN Triple Diffused Type (PCT Process)
文件:170.78 Kbytes Page:5 Pages
JMNIC
锦美电子
ISC
无锡固电
2SB1018A产品属性
  • 类型
    描述
  • Maximum Transition Frequency:
    10(Typ)MHz
  • Maximum Power Dissipation:
    2000mW
  • Maximum Operating Temperature:
    150°C
  • Maximum Emitter Base Voltage:
    5V
  • Maximum DC Collector Current:
    7A
  • Maximum Collector Emitter Voltage:
    80V
  • Maximum Collector Emitter Saturation Voltage:
    0.5@0.4A@4AV
  • Maximum Collector Base Voltage:
    100V