位置:首页 > IC中文资料第1678页 > 10RIA120
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
10RIA120
Medium Power Thyristors (Stud Version), 10 A
FEATURES • Improved glass passivation for high reliability and    exceptional stability at high temperature • High dI/dt and dV/dt capabilities • Standard package • Low thermal resistance • Metric threads version available • Types up to 1200 V VDRM/VRRM • RoHS compliant • Designed and qua
VISHAYVishay Siliconix
威世威世科技公司
10RIA120
MEDIUM POWER THYRISTORS
Features ■ Improved glass passivation for high reliability and exceptional stability at high temperature ■ High di/dt and dv/dt capabilities ■ Standard package ■ Low thermal resistance ■ Metric threads version available ■ Types up to 1200V VDRM/ VRRM Typical Applications ■ Medium power
IRF
MEDIUM POWER THYRISTORS
IRF
VISHAYVishay Siliconix
威世威世科技公司
Medium Power Phase Control Thyristors
文件:196.56 Kbytes Page:9 Pages
10RIA120产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    10RIA120
  • 功能描述
    SCR 1200V 10A TO-48
  • RoHS
  • 类别
    分离式半导体产品 >> SCR - 单个
  • 系列
  • 其它有关文件
    X00619 View All Specifications
  • 产品目录绘图
    SCR TO-92 Package
  • 标准包装
    1
  • 系列
    - SCR
  • 灵敏栅极 电压 -
  • 断路
    600V 电压 -
  • 栅极触发器(Vgt)(最大)
    800mV 电压 -
  • 导通状态(Vtm)(最大)
    1.35V 电流 -
  • 导通状态(It(AV))(最大)
    500mA 电流 -
  • 导通状态(It(RMS))(最大)
    800mA 电流 -
  • 栅极触发电流(Igt)(最大)
    200µA 电流 -
  • 维持(Ih)
    5mA 电流 -
  • 断开状态(最大)
    1µA 电流 -
  • 非重复电涌,50、60Hz(Itsm)
    9A,10A
  • 工作温度
    -40°C ~ 125°C
  • 安装类型
    通孔
  • 封装/外壳
    TO-226-3、TO-92-3(TO-226AA)成形引线
  • 供应商设备封装
    TO-92-3
  • 包装
    剪切带(CT)
  • 产品目录页面
    1554(CN2011-ZH PDF)
  • 其它名称
更新时间:2026-5-14 17:34:00
IC供应商 芯片型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
IR/VISHAY
18+
TO-48
85600
保证进口原装可开17%增值税发票
IR
24+
TO-48
原装现货,可开13%税票